Nadzieja i cierpienie: dzieci, rak i paradoks medycyny eksperymentalnej

Hope and Suffering to trafny tytuł dla tej gęstej, encyklopedycznej i nitującej książki. Zawiera narracje od pacjentów i członków ich rodzin, które szczegółowo opisują nadzieję, cierpienie i rozpacz pierwszych dwóch dekad terapii przeciwnowotworowej, a następnie optymizm i sukcesy teraźniejszości. Od czasu artykułu Sidneya Farbera i in. Minęło niewiele ponad 60 lat. o tymczasowych remisach w ostrej białaczce wywołanej przez aminopterin pojawiły się w Journal, ale walka z nowotworami wieku dziecięcego rozpoczęła się ponad dziesięć lat wcześniej w Nowym Jorku w Memorial Hospital for Cancer and Allied Diseases (który został włączony do Memorial Sloan- Kettering Cancer Center). Historia rozwoju skutecznych terapii nowotworów u dzieci jest kwintesencją historii triumfu nad tragedią, rozgrywającą się przed naiwnością, często wrogo nastawionymi lekarzami, rozpaczliwie chorymi dziećmi, rozpaczającymi rodzicami, wyczekującą publicznością i głodną prasą. Nie zawsze można przestrzegać maksymy primum non nocere , co było – i jest – paradoksem medycyny eksperymentalnej. Żaden z rodziców nie chce, aby ich chore dziecko było świnką morską, jeśli chodzi o nowe potencjalne terapie, ale jak inaczej możemy dokonać przełomu i poprawić wyniki. Lekarze, którzy próbowali zmienić oblicze raka u dzieci, byli często upominani przez kolegów, by zostawili swoich pacjentów w spokoju i zostali publicznie określeni jako mordercy-dzieci i mordercy .
Autorka Gretchen Krueger bardzo szczegółowo opisuje te historie i odnosi się do nich znakomicie, podkreślając wkład lekarzy takich jak Farber, Emil Frei III, Emil Freireich, James Holland, Gordon Zubrod, Joseph Burchenal i wielu innych. Być może Donaldowi Pinkelowi i jego współpracownikom z St. Jude Children s Research Hospital w Memphis nie przyznano wystarczająco dużo za ich badania nad ośrodkowym układem nerwowym w białaczce u dzieci. Instytucje, takie jak Memorial Sloan-Kettering w Nowym Jorku i Dana-Farber Cancer Institute (wraz z Jimmy Fund) w Bostonie, wraz z grupami współpracy, takimi jak Pediatryczna Grupa Onkologiczna, otrzymują uczciwe wietrzenie.
Krueger opowiada inspirującą historię o dzieciach, które chciały żyć i dorastać oraz o swoich rodzinach, które je wspierały i były skłonne pozwolić im przejść nowe eksperymentalne terapie, zanim pojawiły się formularze zgody, instytucjonalne komisje weryfikacyjne lub kontrolowane przez podwójnie ślepą próbę studia. Jest to opowieść o nadziei, odwadze i determinacji dzieci, ich rodziców, ich lekarzy i osób zarządzających instytucjami.
Czytelnicy muszą być twardo gotowi, aby przejść przez tę książkę – szczegóły, patos i złamane serce są prawie zbyt duże. Ale właśnie dlatego wszyscy dziś zaangażowani w onkologię powinni go przeczytać – nie tylko po to, aby zrozumieć przebytą odległość, ale także aby docenić głęboką i trwałą wiarę wszystkich, którzy byli zaangażowani w tę wczesną eksperymentalną medycynę, że mogli dokonać odkryć. które ocaliłoby życie. Ich wiara doprowadziła nas do nadzwyczajnych postępów w leczeniu nowotworów u dzieci i wielu dorosłych nowotworów.
Osoby, które przyjmują pacjentów w badaniach klinicznych, powinny również przeczytać tę książkę i powinny zastanowić się nad niewiarygodnymi przeszkodami, które zostały przezwyciężone przez systematyczne myślenie i wytrwałość lekarzy, pacjentów i rodzin pacjentów.
Herbert T. Abelson, MD
University of Chicago Pritzker School of Medicine, Chicago, IL 60637

[podobne: leki przeciwbólowe na receptę lista, ferrytyna badanie cena, badania lekarskie do pracy jak wygladaja ]

Powiązane tematy z artykułem: badania lekarskie do pracy jak wygladaja ferrytyna badanie cena leki przeciwbólowe na receptę lista