Ratowanie chorych dzieci: prewentoria gruźlicy w Ameryce, 1909-1970

Jest rok 1908. W Stanach Zjednoczonych ponad 150 000 ludzi umrze na gruźlicę. Jeśli zachorujesz na gruźlicę, masz nadzieję, że zostaniesz wysłany do sanatorium, w którym będziesz żył w regimentach i spałeś na zewnątrz w temperaturach poniżej zera. Ale niemiecki lekarz Robert Koch odkrył, że ta plaga to infekcja, a austriacki lekarz Clemens von Pirquet opracował test skórny, który może wykryć zakażenie gruźlicą zanim ujawnią się spustoszenia choroby. To ustawienie dla starannie opracowanej i bogatej historii Cynthii Connolly, Saving Sickly Children. Connolly dokładnie opisuje reakcję na te wydarzenia w epoce progresywnej. Kiedy stało się jasne, że za pomocą testu von Pirqueta, że infekcja wielu dzieci pojawiła się w młodym wieku, ale aktywna gruźlica nie rozwinęła się dopiero po latach, zainicjowano ruch w celu zidentyfikowania zarażonych dzieci, które miały największe ryzyko przejścia do aktywności gruźlica. Te dzieci miały otrzymać supernowoczesną opiekę w nowych instytucjach, które przypominały sanatoria. Nazywane lekami profilaktycznymi, zostały zaprojektowane, aby zwiększyć zdolność dzieci zarażonych gruźlicą do odwrócenia początkowej choroby gruźlicy poprzez dietę, ćwiczenia i edukację. Preventorium miało barwną i burzliwą historię. Connolly kronikuje ich powstanie i upadek w Stanach Zjednoczonych i omawia losy podobnych instytucji, które zapuściły korzenie w Europie.
W Ocalaniu chorych dzieci, Connolly śledzi wydarzenia, które doprowadziły do założenia pierwszego profilaktora w 1912 roku – w Farmingdale, New Jersey – i późniejszego rozprzestrzeniania się ruchu prewencyjnego w Stanach Zjednoczonych. Opowieść to jedna z dobrych intencji, pieniędzy, lęku i klasy społecznej, a Connolly zapewnia doskonały przegląd nie tylko prewentoriów, ale także tego, w jaki sposób ruch prewencyjny ewoluował w sposób naturalny, jako efekt ideałów z epoki postępowej. Ruch, by stworzyć prezerwory, zmalał, gdy badania naukowe nie potwierdziły teorii medycznej, która była kluczowa dla jej misji: że doświadczenie mieszkaniowe i życie reglamentowane mogłyby zapobiec rozwojowi gruźlicy. Wraz z nastaniem ery antybiotyków zniknęły prewentory, takie jak sanatoria.
Connolly podkreśla wiele ważnych cech gruźlicy, takich jak centralne znaczenie dobrej opieki dla pacjenta, a także uciążliwe stygmatyzowanie choroby. Historia ruchów prewentorium ma również ważne przesłanie społeczne, ponieważ dzieci, które zostały zabrane z domów i wysłane do profilaktyki na okres od 6 miesięcy do 2 lat, były prawie wszystkie biedne. Wysłanie ich na leczenie profilaktyczne było postrzegane jako sposób na wyrwanie ich z brudnych warunków, w których żyli, a także sposób na usunięcie ich z kontaktu z dorosłymi, którzy byli zarażeni gruźlicą. Powietrze wyższości kulturowej, które było ukryte w tej praktyce, nie było unikalne dla gruźlicy, ani dla dziedziny opieki zdrowotnej w ogóle, ale było nieodłączną częścią ery postępowej, czasu, kiedy wiara w możliwość samodoskonalenia została udostępniona przez członków klas niższych i wyższych.
Dzisiaj gruźlica pozostaje plagą w wielu częściach świata Mamy lepsze narzędzia do walki z tym problemem, niż zapobieganie i sanatorium, ale musimy ożywić energię i optymizm postępowców do walki. Ratowanie chorych dzieci przypomina nam, jak można to zrobić.
C. Robert Horsburgh, Jr., MD
Boston University School of Public Health, Boston, MA 02118
edu
[hasła pokrewne: klinika stomatologiczna warszawa, protetyka na implantach, Gliwice stomatolog ]