Terapia poznawczo-behawioralna, sertralina lub połączenie w dziecięcym niepokoju ad 8

Umiarkowane i ciężkie zdarzenia niepożądane w ciągu 12 tygodni. Trzech pacjentów miało poważne zdarzenia niepożądane w okresie badania. Jedno dziecko z grupy sertraliny miało pogorszenie w zachowaniu, które zostało przypisane zwiększonemu limitowi rodziców dotyczącemu zachowań unikowych; zdarzenie uznano za prawdopodobnie związane z sertraliną. Dziecko w grupie terapii skojarzonej miało pogorszenie wcześniejszych zachowań opozycyjno-buntowniczych, które doprowadziły do hospitalizacji psychiatrycznej; zdarzenie to uznano za niezwiązane z leczeniem badanym. Trzeci pacjent był hospitalizowany z powodu wycięcia migdałków, co również uważano za niezwiązane z leczeniem badanym (Tabela 4). Zdarzenia niepożądane
Pacjenci w grupie leczenia skojarzonego mieli większą liczbę wizyt studyjnych, a zatem znacznie więcej możliwości wywołania zdarzeń niepożądanych niż te w innych grupach badawczych, ze średnią 12,8 . 4,0 szans (zakres od do 22) w grupie leczenie skojarzone, w porównaniu z 9,9 . 3,6 (zakres od do 14) w grupie leczonej sertraliną, 10,6 . 2,0 (zakres od do 14) w grupie terapii poznawczo-behawioralnej i 9,7 . 4,2 (zakres, do 14) w grupie placebo (p <0,001 dla wszystkich porównań). Tempo zdarzeń niepożądanych, w tym myśli samobójcze i myśli samobójcze, nie było istotnie większe w grupie sertraliny niż w grupie placebo. Żadne dziecko w badaniu nie próbowało popełnić samobójstwa. Wśród dzieci z grupy terapii poznawczo-behawioralnej było mniej doniesień o bezsenności, zmęczeniu, uspokojeniu i niepokoju lub wierceniu niż w grupie sertraliny (P <0,05 dla wszystkich porównań). Lista łagodnych zdarzeń niepożądanych, które nie były związane z upośledzeniem czynnościowym, jak również z umiarkowanymi i ciężkimi zdarzeniami, znajduje się w Dodatkowym Dodatku, dostępnym wraz z pełnym tekstem tego artykułu na stronie www.nejm.org.
Dyskusja
W naszym badaniu zbadano terapie, które wielu lekarzy uważa za najbardziej obiecujące metody leczenia zaburzeń lękowych u dzieci. Nasze wyniki wskazują, że w porównaniu z placebo, trzy aktywne terapie – terapia skojarzona zarówno z poznawczą terapią behawioralną, jak i sertraliną, tylko terapia poznawczo-behawioralna i sama sertralina – są skutecznymi krótkoterminowymi terapiami dla dzieci z rozłącznymi i uogólnionymi zaburzeniami lękowymi i fobią społeczną , przy leczeniu skojarzonym o lepszych wskaźnikach odpowiedzi. W grupie sertraliny nie odnotowano częstszych zdarzeń niepożądanych związanych z czynnikami fizycznymi, psychiatrycznymi lub szkodliwymi niż w grupie placebo, co było podobne do tych w przypadku SSRI, co stwierdzono we wcześniejszych badaniach dotyczących lękowych dzieci.12,13,25 Niewiele wypłat z leczenie lub badanie przypisano zdarzeniom niepożądanym. Myśli samobójcze i myśli samobójcze były rzadkością. Żadne dziecko nie próbowało popełnić samobójstwa podczas okresu nauki.
Ponieważ byli oni rekrutowani w wielu ośrodkach i lokalizacjach, osoby badane były zróżnicowane rasowo i etnicznie. Jednak pomimo intensywnego docierania próba nie obejmowała dzieci w najbardziej niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Badani byli przeważnie młodszymi dziećmi i obejmowali osoby z ADHD i innymi zaburzeniami lękowymi, czynniki, które pozwalają na uogólnienie wyników dla tych populacji
[przypisy: humektant, leki przeciwbólowe na receptę lista, stomatologia warszawa wola ]

Powiązane tematy z artykułem: humektant leki przeciwbólowe na receptę lista stomatologia warszawa wola