Alergia dziecięca, astma i immunologia

Miliony dzieci na całym świecie cierpią na choroby alergiczne, takie jak astma, atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa lub alergia pokarmowa. Rozpoznanie i leczenie tych dzieci wymaga szczególnej uwagi złożoności nie tylko dzieciństwa, ale także procesów rozwojowych i chorobowych. Jako specjalność, alergia dziecięca i immunologia nie są konsekwentnie rozpoznawane na całym świecie. Lekarze i naukowcy zwrócili ostatnio uwagę na tę dziedzinę dzięki doskonałej opiece klinicznej i przełomowym badaniom klinicznym. Arnaldo Cantani sam podjął się zniechęcającego zadania opracowania obszernej książki na temat alergii u dzieci, astmy i immunologii. Jak pisze Cantani w przedmowie do książki, odkrył ten świat, w którym miałem szansę przywrócić znaczenie trzech S: nauki, bezpieczeństwa i sympatii . Cantani rozumie znaczenie i złożoność opieki nad dziećmi w każdym wieku i z wieloma chorobami. Lekarz musi radzić sobie z przypadkami skrajnej ciężkości, takich jak wstrząs anafilaktyczny, lub wykonywać zwykłe prace, takie jak dawanie sugestii na temat diety lub wyposażenia domu. Najwcześniejsze początki tej książki pochodzą z wielu lekcji i wykładów, które Cantani dała studentom medycyny i studentom studiów podyplomowych przez całą swoją karierę.
Książka jest złożona i szczegółowa, obejmuje ponad 1600 stron, podzielona na 24 rozdziały i zawiera prawie 1400 tabel i rycin. Cantani obejmuje szeroki zakres chorób, od alergii pokarmowej po pediatryczne AIDS. Każdy rozdział zawiera informacje naukowe, a także praktyczną wiedzę i porady.
Taka książka jest bardzo potrzebna, ale ta książka, napisana przez jednego autora, pozostawia wiele do życzenia. Informacje na temat chorób alergicznych znacznie się rozwinęły w ciągu ostatnich 20 lat. Zdolność jednego autora do syntezy informacji z tego rozległego pola jest ograniczona. Na przykład w rozdziale dotyczącym alergii pokarmowej zalecenia dotyczące diagnozy i dyskusji na temat wyzwań związanych z jedzeniem (wprowadzanie pokarmu, aby sprawdzić, czy wywołuje on reakcję alergiczną) wydają się być napisane przez mniej doświadczonego klinicystę, a wnioski oparte na na niektórych opublikowanych literaturach zamiast na praktycznej wiedzy z pierwszej ręki. Dodatkowo, sekcje, w których bezsenność i nawracające zapalenie jamy ustnej zostały opisane jako spowodowane przez żywność, nie są oparte na dowodach ani nie są zgodne z obecnym sposobem myślenia. Podobne przykłady można znaleźć w każdym rozdziale.
Inne porównywalne książki są często pisane przez wielu autorów i chociaż czasami mają sprzeczne myśli i porady, różnice te są częścią piękna sztuki medycyny klinicznej – uczy się poprzez zrozumienie różnych opinii, a także rozróżnienia między ustalonymi, dowodowymi oparte na faktach i zaleceniach, które są dokonywane na podstawie rzekomo porady ekspertów.
Częścią impulsu Cantani do napisania książki było legitymizowanie dziedziny alergii i immunologii u dzieci, szczególnie w Europie. Szkolenie i akredytacja w zakresie alergii i immunologii u dzieci różnią się jednak w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, a także w innych regionach świata. Chociaż dziedzina ta wymaga odpowiedniego rozpoznania prawdziwie ważnych badań medycznych i przełomów dokonanych w ciągu ostatnich 25 lat, publikacja książki, która nie zawiera informacji od najlepszych i najzdolniejszych klinicystów i naukowców, nie jest idealnym sposobem na uzyskanie uznanie alergologii dziecięcej i immunologii za specjalność lub edukowanie czytelników.
ZA Wesley Burks, MD
Duke University Medical Center, Durham, NC 27710
Wesley. edu
Powołanie się na artykuł (1)